czwartek, 1 marca 2012

Aktualności dotyczące ssaków w KPN

Przedstawiam obecne akcje, które dzieją się w KPN odnośnie ssaków w KPN.


Spis Łosi


Przez dwa dni (w najbliższy czwartek i piątek) w Kampinoskim Parku Narodowym odbywać się będzie liczenie łosi. Dotychczas liczebność herbowego zwierzęcia naszego parku szacowana była na podstawie całorocznych obserwacji i monitoringu. Zebrane tym razem informacje posłużą do weryfikacji poprzednich statystyk oraz oceny, czy zwierząt przybywa, czy ubywa i w jakiej są kondycji. Zwierzęta liczone będą metodą pędzeń. Liczący – niemal wszyscy pracownicy parku – spędzą w lesie wiele godzin. Rozstawieni będą w odpowiednich odległościach, a ich przemarsz będzie się odbywał w konkretnych kierunkach. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta będą płoszone. Każdy z uczestników będzie zachowywał się dyskretnie – bez zbędnego hałasu. Dzięki temu uda się policzyć nie tylko łosie, ale również i inne ssaki – sarny, jelenie, być może i rysie. Wyniki prowadzonego liczenia będą pomocne w realizacji Strategii gospodarowania populacją łosia w Polsce przede wszystkim w Kampinoskim Parku Narodowym.


Z zimową wizytą u nietoperzy

Dla nietoperzy występujących w klimacie umiarkowanym i nie migrujących na południe zima jest okresem krytycznym. Brak w tym czasie owadów, które są ich podstawowym pokarmem. By przetrwać do wiosny bez pokarmu, nietoperze hibernują. Zanim jednak udadzą się do swoich sypialni (hibernakuli) od jesieni bardzo intensywnie żerują. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30°C i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z zapasów tłuszczu. Zimowymi schronieniami nietoperzy są najczęściej różnego rodzaju podziemia, np. piwnice. Niewiele nietoperzy hibernuje ponad gruntem ziemi, np. w dziuplach.


Bibliografia i podziękowania

To już ostatnia strona. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy odwiedzili moją stronę, a najbardziej tym, którzy skorzystali z informacji zawartych na niej.

Podczas robienia mojego bloga używałem informacji ze stron:

Wikipedia.pl a w szczególności:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kampinoski_Park_Narodowy

Oficjalnej strony KPN:
http://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Jeżeli temat ssaków w KPN Cię interesuje wejdź na nie.

czwartek, 16 lutego 2012

Spis ssaków w KPN (cz. II )

Jenotszop usuryjskijunattanukilis japońskikunopies – gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Nyctereutes.


Sarna, sarna europejska – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszychzwierząt łownych Europy. Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczemkozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.



Jeleń szlachetny, jeleń (Cervus elaphus) – gatunek dużego ssaka lądowego z rodziny jeleniowatych.


Dzik (Sus scrofa) – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnychSus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej


Nietoperzerękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin.


Borsukjaźwiec, (Meles meles) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych.


Spis ssaków w KPN (cz. I )

W Puszczy Kampinoskiej schronienie znajduje wiele ssaków. Las, dzięki temu, że jest chroniony, jest dla nich idealnym schronieniem i miejscem lęgowym. Ssaki, które tam mieszkają to:

Łośnajwiększy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alecs.




Bóbrgatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych - Castoridae



Wydragatunek niewielkiego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, jedyny żyjący w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciel rodzaju Lutra.



Kuna leśna, tumak - gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego z rodziny łasicowatych. Występuje w całej niemal Europie oraz w Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. W Polsce występuje, choć niezbyt licznie, na całym obszarze kraju, a zasięg jej występowania często pokrywa się z występowaniem kuny domowej.


Lislis pospolitylis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae). Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w EuropieAmeryce Północnej i północnej Afryce


Jeż zachodnijeż europejski – gatunek ssaka łożyskowego z rzędu Erinaceomorpha, tradycyjnie zaliczany do owadożernych (Insectivora). Występuje w klimacie umiarkowanym na terenie od zachodniej Europy po zachodnią Polskę, Skandynawię i północno-zachodni obszar europejskiej części Rosji. 



czwartek, 12 stycznia 2012

Kampinowski Park Narodowy

Czym jest ?
Kampinowski Park Narodowy - jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony został 16 stycznia 1959

Gdzie się znajduje ?
Obejmuje tereny Puszczy kampinowskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. W puszczy, która jest pozostałością po Puszczy Mazowieckiej, zaczęto karczowanie polan, uprawę ziemi i budowę osad w XVII w. Osady rozrastały się w miarę powiększania areału rolnego. W XX wieku sytuacja uległa zmianie. Od końca lat 70. ziemia jest wykupywana przez KPN i stopniowo zalesiana, a osadnictwo ograniczane. Na odtworzenie boru potrzeba 150 lat, by powstał najbardziej cenny drzewostan grądowy – 350 do 400 lat. Powierzchnia parku wynosi 38 544 ha, powierzchnia Otuliny 37 756 ha.




Co uformowało rzeźbę terenu?
Największy wpływ na rzeźbę terenu Puszczy Kampinoskiej miał ostatni lądolód. Została ona ukształtowana przez wody z topniejącego lodowca spływające do morza korytem rzeki Prawisły, która toczyła swe wody przez obecne doliny Neru, Warty i Łaby do Morza Północnego. Obniżanie się poziomu wody i kolejne zmiany koryta rzeki spowodowały wynurzanie się wysp i piaszczystych łach, które przewiewane i formowane przez wiatry przybrały formę dzisiejszych wydm. Przemieszczające się wydmy oraz opadanie wody spowodowało, że niektóre koryta i odnogi rzeczne zostały odcięte od głównego nurtu rzeki. Rozpoczął się proces odkładania materii organicznej i powolnego wysychania. Na tych międzywydmowych obszarach powstały tereny bagienne.     







czwartek, 5 stycznia 2012

Powitanie !

Witam wszystkich!
Znalazłeś się na stronie na temat ssaków  w puszczy kampinowskiej. Mam nadzieję, że informacje zawarte na tej stronie przydadzą ci się, a stronę polecisz znajomym.
Zapraszam do oglądania.

Przemek



Strona robiona na lekcję informatyki