czwartek, 16 lutego 2012

Spis ssaków w KPN (cz. II )

Jenotszop usuryjskijunattanukilis japońskikunopies – gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Nyctereutes.


Sarna, sarna europejska – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszychzwierząt łownych Europy. Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczemkozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.



Jeleń szlachetny, jeleń (Cervus elaphus) – gatunek dużego ssaka lądowego z rodziny jeleniowatych.


Dzik (Sus scrofa) – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnychSus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej


Nietoperzerękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin.


Borsukjaźwiec, (Meles meles) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych.


Spis ssaków w KPN (cz. I )

W Puszczy Kampinoskiej schronienie znajduje wiele ssaków. Las, dzięki temu, że jest chroniony, jest dla nich idealnym schronieniem i miejscem lęgowym. Ssaki, które tam mieszkają to:

Łośnajwiększy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alecs.




Bóbrgatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych - Castoridae



Wydragatunek niewielkiego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, jedyny żyjący w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciel rodzaju Lutra.



Kuna leśna, tumak - gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego z rodziny łasicowatych. Występuje w całej niemal Europie oraz w Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. W Polsce występuje, choć niezbyt licznie, na całym obszarze kraju, a zasięg jej występowania często pokrywa się z występowaniem kuny domowej.


Lislis pospolitylis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae). Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w EuropieAmeryce Północnej i północnej Afryce


Jeż zachodnijeż europejski – gatunek ssaka łożyskowego z rzędu Erinaceomorpha, tradycyjnie zaliczany do owadożernych (Insectivora). Występuje w klimacie umiarkowanym na terenie od zachodniej Europy po zachodnią Polskę, Skandynawię i północno-zachodni obszar europejskiej części Rosji.